Van'ın estetiğini bozan yapılaşma devam ediyor
Haber
08 Kasım 2022 - Salı 16:52
 
Van'ın estetiğini bozan yapılaşma devam ediyor
Van’da son yıllarda kenti güzelleştirmek için yapılan yapılar kent estetiğini bozuyor. Kent kültüründen bağımsız yapılan kulübeler, mimari açıdan estetiği olmayan yapılar kentin kimliğini estetiğini devam ediyor.
VAN Haberi
Van'ın estetiğini bozan yapılaşma devam ediyor

Kentin siluetini ve estetiğini bozan, olumsuz etkileyen yapılar uzun yıllardır gündemdeki yerini koruyor. Yapılan çağrı ve uyarılara rağmen bir türlü istenilen estetiğe kavuşturulmayan Van, üstelik estetiğe dair birçok detayı da es geçiyor.

 

Şerefiye Caddesi Çohaz Kavşağı’nda bulunan saat kulesi, Beşyol Meydanı’nda bulunan Hz. Ömer Cami önündeki zabıta kulübesi, yine Beşyol Meydanı’nda yer alan Yeraltı Çarşısı’nın yanında bulunan baca, Ulu Cami önünde bulunan saat kulesinin yanı sıra İki Nisan Caddesine yol boyunca bırakılan çiçek saksıları kentte görüntü kirliliğine yol açarken estetik açıdan da kötü bir görüntüye neden oluyor.

 

UCUBE YAPILAR KENTE ZARAR VERİYOR

 

Kent merkezinde estetik kurallarından uzak yapıların bulunmasını, içinde bulunduğumuz 21.yüzyılda Van’a hakaret olarak nitelendiren iş insanı Feridun Irak, "Türkiye’nin her yerinde yerel yönetimler kentlerinin daha güzel olması için uğraş verirken bizde maalesef daha nasıl kötü olabilir hesabı içindeler galiba. Buna birçok örnek verebiliriz. Birincisi Van’ın en güzel mimarisine sahip olan Hazreti Ömer Cami’si önündeki parkıyla gerçekten çok güzel bir yer." dedi.

 

 

Irak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Belediye orayı koruyacağına, havuzlarını pırıl pırıl tutacağına tam tersine zabıta kontrol noktasını caminin görüntüsünü bozacak şekilde caminin hemen avlusunun bitişiğine yerleştirmiş. Sadece bununla kalmamış görev yapan zabıtaların gözü önünde havuz, balçık havuzuna dönüşmüş. Bunun yanında iki nisan caddesinde yol boyunca bırakılan çiçek saksılarını Yetkililer görmüyor mu? Kent estetik kurulu ‘Bu yapı şehrin estetiğini bozuyor’ demiyor mu? Kavşağa bu ucube saat kulesini koyan belediye, iki nisan caddesine de ancak böyle çirkin saksılar koyar. Varlığını hiçbir zaman hissetmediğimiz Kent Estetik Kurulunda görüşüldü mü?"

Kaynak: () - GÜNCELVAN Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı