Van'ın aşı rengi 'mavi' oldu
Haber
07 Eylül 2021 - Salı 18:42
 
Van'ın aşı rengi 'mavi' oldu
Van İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu, Van'ın aşıdaki harita renginin maviye döndüğünü açıkladı.
SAĞLIK Haberi
Van'ın aşı rengi 'mavi' oldu

Van’ın dört gözle beklediği aşı olma oranındaki mavi renk sonunda geldi. Aşılamada en düşük iller arasında yer alan Van, son 1 ay içerisindeki yoğun çalışma ve girişimler ile sonunda haritanın mavilenmesine olanak sağladı. Müjdeyi İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu verdi.

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ve Van’da etkisini sürdüren Koronavirüs (COVİD-19) salgını ile mücadele devam ediyor. Salgın ile mücadelede en büyük silah ise Çin ve Almanya tarafından bulunan ve tüm ülkelerde uygulanan COVİD-19 aşısı. Ülkede yapılmaya başlandığı ilk günden itibaren Van’da oldukça düşük seviyelerde olan aşı yapılma oranı sonunda istenilen seviyeye ulaştı. 1 ay içerisinde büyük bir sıçrama ile kırmızı listede olan Van, sonunda maviye döndü.

 

Aşı sayısı ile Van’daki doktor sayıları ile ilgili bir açıklama yapan Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Van’ın haritada mavi olduğunu açıkladı. Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, “Van’da aşılamada yüzde 75.3’nü aşılamış bulunmaktayız. Artık mavi kategoride yer almaktayız.” Dedi. Sünnetçioğlu’nun bu açıklaması ile birlikte sosyal medyada “Mavi en çok Van’a yakışır” söylemleri de yerini bulmuş oldu.

 

"874 BİN 98 DOZ AŞI UYGULANDI"

 

Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Kovid-19 salgınında Van’daki son durumun sürekli olarak kontrol altında tutulduğunu, yapılan toplantılarla aşı çalışmaların kesintisiz yapıldığını belirtti. Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan aşı çalışmalarının kesintisiz sürdüğünü ifade eden Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Van’da birinci ve ikinci doz aşı miktarının 874 bin 98 ulaştığını söyledi.

 

SÜNNETÇİOĞLU: MAVİ OLDUK!

 

Aşı oranının yüzde 75.3’e yükseldiğini müjdeleyen Sünnetçioğlu, "Van’da aşılamada yüzde 75.3 nü aşılamış bulunmaktayız. Artık mavi kategoride yer almaktayız. Vatandaşlarımız lütfen aşıyı ihmal etmesinler, keza yine gençler aynı şekilde aşı olmayı ertelemesinler. Şu an serviste yatan hastalarımızın yüzde 99'u aşısız olan hastalar. Bu da bize aşının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunu da ancak birlikte mücadele ederek başarabiliriz.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: (GVAN) - Güncel Van Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı