Van'da yaşanan sel felaketleri TBMM'de
Haber
16 Temmuz 2021 - Cuma 15:54
 
Van'da yaşanan sel felaketleri TBMM'de
HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, dün Van'da etkili olan yağış sonrası 3 ilçede meydana gelen sel felaketlerini TBMM'ye taşıdı.
GÜNCEL Haberi
Van'da yaşanan sel felaketleri TBMM'de

 

GÜNCEL VAN | Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, Van'da etkili olan yağmuş sonrası 3 ilçede meydana gelen sel felaketlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sorular ileten HDP'li Sarısaç soru önergesinde şu sözlere yer verdi:

 

"Seçim bölgem Van’da 15 Temmuz 2021 tarihinde görülen sağanak yağış, kısa sürede bir sele dönüşmüştür. Şiddetli yağışın etkisiyle Başkale’de günlük yaşam sekteye uğrarken küçükbaş hayvanlar suya kapılmış, yolda heyelan oluşmuştur. Özellikle akşam saatlerinde etkisini arttıran yağışla birlikte; Başkale’de su baskınları yaşandığı, Albayrak Mahallesi'nde yüzlerce küçükbaş hayvanın can verdiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Aynı şekilde Van-Başkale karayolunda heyelan oluşmuş ve 2 kişi mahsur kalmıştır. Bunun yanında Erciş ilçemizde de sağanak yağışla birlikte birçok köyde su taşkınlarının yaşandığı, ekili tarım arazilerinin zarar gördüğü belirtilmektedir.

 

Hatırlanacağı üzere Van’ın Başkale ve Erciş ilçelerinde 30 Haziran 2020 tarihinde de sağanak yağışla birlikte yaşanan sel felaketinde işyerleri ve evler zarar görmüş, onlarca dönüm tarım arazisi sular altında kalmış ve onlarca hayvan ise can vermiştir. Bu sebepledir ki birkaç yıldır Haziran ve Temmuz aylarında benzer durum söz konusu olmasına rağmen yurttaşlarımızın uyarılmadığı, sele karşı önleyici tedbirlerin alınmadığı aşikardır. Van’da tekrarlanan sel felaketleri; ani sel baskınları, deniz suyu yükselmesi, mevsim dışı ani yağmurlar, heyelan vb. felaketlerle açıklanan iklim krizi olgusunun da bir parçasıdır.

 

Bunda; Ağaçların kesilmesine, akarsuların rejimlerinin değişmesine ve ekolojinin tahrip edilmesine neden olan HES projelerinin etkisi de unutulmamalıdır."

 

Sarısaç, Bakan Pakdemirli'nin cevaplaması için şu soruları iletti: 

 

1- Van’ın Erciş ve Başkale ilçelerinde 15 Temmuz 2021 tarihinde yaşanan sel felaketine ilişkin herhangi bir araştırma ve inceleme çalışması yapılacak mıdır?

2- Erciş’te yaşanan sel felaketinden önerge tarihine kadar yapılan çalışmalar nelerdir? Ekili tarım arazisi sular altında kalan çiftçilerimizin zararının tanzimi konusunda atılan adımlar nelerdir?

3- Başkale ilçemizin Albayrak mahallesinde zarar ziyan tespiti yapılmış mıdır? Yüzlerce küçükbaş hayvanını kaybeden yurttaşların zararı tanzim edilecek midir?

4- Van’da her yıl benzer dönemlerde yaşanan sel felaketi konusunda yurttaşlar neden uyarılmamıştır? Önleyici tedbirler neden alınmamıştır?

5- Van’da son yıllarda artan sel felaketlerinin sıklıkla görülmesinde, Hidroelektrik Santrallerinin (HES) etkisi nedir? Konuyla ilgili herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı