Van'da vaka sayılarından büyük artış! 4. Pik yaşanıyor
Haber
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 15:27
 
Van'da vaka sayılarından büyük artış! 4. Pik yaşanıyor
Tüm dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs salgını Van’da artış göstermeye devam ediyor. Son zamanlarda artan vaka sayıları nedeniyle uzmanlar ve yetkililer Van’da 4. Pikin yaşandığını ifade ediyor.
SAĞLIK Haberi
Van'da vaka sayılarından büyük artış! 4. Pik yaşanıyor

Tüm dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs salgını Van’da artış göstermeye devam ediyor. Son zamanlarda artan vaka sayıları nedeniyle uzmanlar ve yetkililer Van’da 4. Pikin yaşandığını ifade ediyor.

 

Ramazan Bayramı sonrası başlayan Normalleşme Süreci sonrası Van’da vaka sayılarında patlama yaşanıyor. Yaşanan süreci anlatan Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç, hastalığın boyutunu da paylaştı. Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç, 14 Ocak’ta başlayan aşı çalışmasının kentte istenilen seviyeye ulaşmadığını aktardı. Yaviç, Doğu ve Güneydoğu’da aşı oranlarının düşük olması nedeniyle deyim yerindeyse “4. Pik”in yaşandığı aktardı. Peki, Van’da kaç aşı yapıldı? Ülke genelinde 66 milyon doz civarında aşı uygulanırken, Van'da ise bu rakam 500 binlerce kaldı.

 

VAN’DA “4. PİK” YAŞANIYOR

 

Başkan Hüseyin Yaviç, “Tek doz aşı olan kişi sayısı Van için yüzde 50’lerde 2. doz aşı olanların sayısı ise çok daha düşük. Neredeyse 20-25'lerde. Dolayısıyla mevcut bağışıklama oranları ile pandeminin kontrol altına alınması mümkün değil. Ki şu an Van’da 4. pik yaşanıyor.” Dedi. Yaviç, “Bağışıklama oranlarının bu kadar düşük olmasının en büyük nedeni halkın aşıya karşı duyduğu güvensizlik ve aşı konusunda yaşanan bilgi kirliliğidir. Ne yazık ki iktidar bu süreci bilimsel kriterlere uygun yönetmedi. Sürekli birbiriyle tutarsız politikalarla süreci yönetmeye çalıştı. Pandemiye dair bilgileri toplum ile şeffaf bir şekilde paylaşmadı.” Şeklinde konuştu.

 

“TOPLUMDA GÜVEN SORUNU VAR”

 

Toplumda güven sorunu olduğuna değinen Yaviç konuşmasını şöyle sürdürdü: “İktidar ne yazık ki; bilim çevrelerini ve sağlık meslek örgütlerini sürece dahil etmedi. Planlamalar yapılırken sahadan görüşler alınmadı. Alınması gereken tedbirler alınmadığı gibi sermayenin çarklarının dönmesi daha çok esas alındı. Ciddiyetten, bilimsellikten uzak tedbirler alındı. Dolayısıyla gelinen noktada toplumda ciddi bir güven sorunu ve aşı konusunda da tereddütler oluştu. Aynı zamanda bu tutarsız politikalar yüzünden toplumda aşı lakaytlığı da ne yazık ki gelişti. Mevcut haliyle hele hele daha tehlikeli varyantların daha baskın hale geldiği bu dönemde pandeminin bu şekilde kontrol altına alınması mümkün değil.”

 

YAVİÇ: YIPRANMA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

 

Yaşanan süreçte on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Yaviç, “Yanlış politikaların bedelini tüm toplum çok ağır bir şekilde ödüyor. Önlenebilir bir hastalıktan dolayı on binlerce insanımızı kaybettik. Kaybetmeye devam ediyoruz. Bu süreçte sağlık sistemimiz de büyük bir yıpranma ile karşı karşıya. Yüzlerce sağlık çalışanı yaşamını yitirdi.” İfadelerini kullandı.

 

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI YETERSİZ”

 

Yaşanan salgın sürecinde sağlık çalışanları sayısının yetersiz kaldığına işaret eden Yaviç şunları söyledi: “Sağlık çalışanları artık tükenme noktasında. Hem sağlık çalışanı yetersizliği mevcut hem de pandemiden dolayı iş yükleri de çok fazla. Bu sürecin bir diğer olumsuz tarafı ise COVİD-19 kaynaklı özellikle sağlık kurumlarındaki yoğunluk nedeniyle COVİD-19 dışı sağlık hizmetlerinde yaşanan aksaklıklar.”

 

YAVİÇ: KANSER ARTIŞ GÖSTERECEK

 

Başkan Yaviç konuşmasını, “Özellikle kronik hastalığı olan kişilerin yeterli sağlık hizmetine erişememesi veya koruyucu sağlık hizmetleri kapsamındaki taramaların yeterince yapılamaması nedeniyle ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara neden olacaktır. Bunlardan en önemlisi kanser vakalarının artış gösterecek olması. Ne yazık ki önümüzdeki dönemlerde toplum sağlığı açısından önemli bir sorun olarak kanseri görebiliriz.” Şeklinde tamamladı.

 

KAYNAK: VANEKSPRES

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı