Van'da kültürel miras geçim kaynakları oldu
Haber
10 Mart 2021 - Çarşamba 09:09
 
Van'da kültürel miras geçim kaynakları oldu
Söğüt dallarından üretilen kara kovan bal petekleri Van’ın tarihi geçmişini gün yüzüne çıkarıyor. 200 yıllık geçmişe sahip petekler Van’daki vatandaşların geçim kaynağı olmuş durumda.
YAŞAM Haberi
Van'da kültürel miras geçim kaynakları oldu

GÜNCEL VAN | ÖZEL HABER - Söğüt dallarından üretilen kara kovan bal petekleri Van’ın tarihi geçmişini gün yüzüne çıkarıyor. 200 yıllık geçmişe sahip petekler Van’daki vatandaşların geçim kaynağı olmuş durumda.

 

Gastronomi zengini kentlerden bir tanesi olan, yemekleri, doğal ürünleri ve özellikle kahvaltısı ile ön plana çıkan Van, bal konusunda da önemli bir seviyede. Özelde kara kovan balının lezzeti ve tadı damakta lezzet bırakıyor. Bala bu lezzeti veren en önemli özellik de söğüt dallarından üretilen bal petekleri.

 

Van’ın Edremit ilçesinde geçimini kara kovan bal petekleriyle sürdüren Mehmet Şirin Beydüz ile Enver Erdek, yaptıkları işi Güncel Van’a anlattı. Yaptıkları üretim ile hem geçimlerini sağlayan hem de Van’ın kültürünü yaşayan Beydüz ve Erdek, bu işi de çok uygun fiyatla yapıyor. Bir insanın günde sadece 3 tane üretilebildiği bal petekleri Van’ın dışında çevre illere, ilçelere satılıyor. 200 yıl önce babalarından öğrendikleri mesleği sürdüren Bahçesaraylı vatandaşlar mesleğin devam etmesi için çocuklarına da şimdiden işi öğretiyor.

 

 

EKMEKLERİNİ AĞAÇTAN ÇIKARIYORLAR

 

Yaptıkları işle ilgili guncelvan.com’a konuşan Mehmet Şirin Beydüz, kara kovan bal petek yapmayı babasından öğrendiği ve çocukluğundan bu yana yaptığını söyledi.

 

 

Beydüz, “Çocukluğumdan beri bu işi yapıyorum. İşi babalarımızdan dedelerimizden öğrendik. Şimdide kendi çocuklarımıza öğretiyoruz. Bu işi yapmamızda 2 neden var. Birincisi ata mesleğimiz olan işi sürdürmek ikincisi de ekmeğimizi bu işten kazanıyoruz. Tek geçim kaynağımız yapmış olduğumuz bu bal petekleri satmak.” Dedi.

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!

 

Arıcılardan gelen talepler üzerine üretim yaptıklarını ifade eden Beydüz şöyle konuştu:

 

“Arıcılardan aldığımız talep üzerine üretim yapıyoruz. En son Siirt’in Pervari ilçesinden sipariş aldık. Şimdi yaptığımız tüm petekleri Pervari’ye göndereceğiz. Bahçesaray, Bitlis, Hizan, Hakkari, Yüksekova ve Muş gibi il ve ilçelere ürettiğimiz petekleri gönderiyoruz. Tüm bu işlemleri el emeğiyle yapıyoruz. Edremit bahçelerinden topladığımız söğüt dallarından ürettiğimiz bal peteklerini 60 liraya satıyoruz. Çok fazla bir para değil. Ancak bu şekilde geçimimizi sağlayabiliyoruz.”

 

 

“KARA KOVAN RAĞBET GÖRÜYOR”

 

Üretilen bal peteklerinin balın lezzetinde önemli bir faktör olduğunu anlatan Beydüz, “Ürettiğimiz kara kovan petekleri bal üretimine lezzet katıyor. Daha doğal ve damakta tat bırakmasına olanak sağlıyor. Kara kovan yerine sandıklarda yapılan ballar kolayca şekerleşebiliyor. Ancak bu durum kara kovan balı için geçerli değil. Kaliteli bal olan kara kovanın daha fazla rağbet görmesi nedeniyle de bizim işimizde çok şükür devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

 

3 kişi üretim yaptıklarını söyleyen Beydüz, ailesinin mesleği 200 yıldır sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

 

 

GÜNDE 3 TANE YAPILABİLİYOR

 

Yapılan kara kovan bal petekleriyle ilgili konuşan Enver Erdek de şu ifadeleri kullandı:

 

“Uzun yıllar köylerimizde yapılan petekleri bizde şimdi Van’da yapıyoruz. Bunun dışında bir işim yok. Bu yüzden de petek üreterek geçimimi sağlıyorum. Son olarak yaptığımız petekleri Pervari'ye göndereceğiz. Çok zahmetli ve yorucu bir iş. Bir insan günde sadece 2 ya da 3 tane yapabiliyor. Başka işim olmadığı için mecburen devam ettiriyorum.”

 

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı