Türkiye'nin okunan kitap ve hangi kitaplar okunuyor haritası
Haber
09 Temmuz 2021 - Cuma 10:43
 
Türkiye'nin okunan kitap ve hangi kitaplar okunuyor haritası
Türkiye'nin önemli kitap satış merkezlerinden bir tanesi olan İdefix Kitap, Türkiye'nin kitap okunma oranları ve şehirlerin okuduğu kitapları açıkadı.
GÜNCEL Haberi
Türkiye'nin okunan kitap ve hangi kitaplar okunuyor haritası

GÜNCEL VAN | ÖZEL HABER - Türkiye'nin önemli kitap satış merkezlerinden bir tanesi olan İdefix Kitap, Türkiye'nin kitap okunma oranları ve şehirlerin okuduğu kitapları açıkadı.

 

İdefix tarafından açıklanan haritaya göre; Ege ve Marma bölgesi kitap okuma konusunda oldukça iyi durumda. Renklerle belirtilen okunma sayılarıan göre Ege ve Marmara bölgesindeki şehirler genel olarak; "İyi, Çok İyi ve Harika" statüsünde.

 

"HA GAYRET VAN!"

 

Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi "Fena Değil" statüsünde yer alırken, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ise genel olarak "Ha Gayret ve Sıra Sizde" olarak belirtildi. Okunma sayısı oldukça düşük olan bölgede daha önce yapılan araştırmalarda da bu ve buna benzer sonuçlar ortaya çıkmıştı.

 

İller bazlı harita incelendiği de ise Van "Ha Gayret" statüsünde yer aldı. Uzun yıllar kütüphanesiz şehir olarak konuşulan Van, okuma sayılarında kötü durumda. Açıklanan haritaya göre Van; 0,29 puan ile 73'üncü sırada yer alıyor.

 

 

VAN NE OKUYOR?

 

Peki Van'da hangi kitaplar ağırlıklı olarak okunuyor? Bunun cevabı da İdefix İnternet Sitesinde yer alıyor. "Türkiye Ne Okuyor-Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar" haritasında Van'a bakıldığında;

 

En Sevilen Yazarlar:

Stefan Zweig
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Yaşar Kemal

 

En Sevilen Türler:

Dünya Roman
Türkiye Roman
Dünya Klasik

 

En Sevilen Yayınevleri:

İş Bankası Kültür Yayınları
Yapı Kredi Yayınları
Can Yayınları

 

Kitap Endeksi: 0.29

Endeks Sırası : 73

 

HARİTAYI, ŞEHİRLERİN KİTAP OKUMA ORANLARI VE HANGİ KİTAPLARIN OKUNDUĞUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı