Türkiye'deki maymun çiçeği vaka sayısı artıyor
Haber
23 Ağustos 2022 - Salı 14:33
 
Türkiye'deki maymun çiçeği vaka sayısı artıyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki maymun çiçeği vakalarında son durumla ilgili bilgi verdi. Koca, 2 Ağustos’ta 5 olarak kaydedilen vaka sayısının an itibariyle 11 olduğunu dile getirdi.
SAĞLIK Haberi
Türkiye'deki maymun çiçeği vaka sayısı artıyor

Dünya genelinde maymun çiçeği vakalarının artmasının ardından gözler Türkiye’ye çevrildi. 2 Ağustos’ta Bakan Koca’nın 5 kişinin hastalığa yakalandığını açıklamasının ardındanvaka sayısında artış olup olmadığı merak ediliyordu. Bu konudaki soru işaretlerini Koca giderdi.

 

VAKA SAYISI 11'E YÜKSELDİ

 

Vaka sayısında artış olduğunu belirten Koca, "11 vaka sayısına ulaşıldı. Türkiye için korkulacak bir hastalık değil, ne pandemi ne endemi... Sorun olmayacak. Maymun çiçeği hastalığı aynı ortamda daha yakın, daha uzun süreli kalma ile bulaşan bir hastalık. Türkiye için ne pandemi ne de endemi olacağına asla inanmıyoruz." Dedi.

 

"KORONA YAKIN ZAMANDA ORTADAN KALKMAYACAK"

 

Ayrıca koronanın bitmediğini ve yakın zamanda tamamen de ortadan kalkmayacağını vurgulayan Koca şöyle konuştu:

 

"Ama artık nasıl mücadele edeceğimizi biliyoruz. Büyüklerimizin ve ek hastalığı olanların hastalık belirtisi olduğunda testlerini erken dönemde yaptırmalarını önemsiyoruz. Çünkü Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımı gerekebilir."

 

KOCA: EĞİTİMİ AKSATACAK BİR DURUM YOK

 

Bakan Koca, okullar açılınca temasın artmasıyla vaka sayılarında da bir miktar artış olabileceğine işaret ederek, "Okullar için endişe etmeyelim. Ancak çocuklarımız kurallara uymada yetişkinlerden daha iyi bir sınav verdi. Okullarda eğitimi aksatacak bir durum söz konusu olmayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: () - GÜNCELVAN Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı