Öğrencilerin yurt ve barınma sorunu TBMM'de
Haber
08 Eylül 2021 - Çarşamba 14:44
 
Öğrencilerin yurt ve barınma sorunu TBMM'de
HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, üniversite öğrencilerinin yaşamış olduğu yurt ve barınma sorununu Meclis'e taşıdı.
GÜNCEL Haberi
Öğrencilerin yurt ve barınma sorunu TBMM'de

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç'ın, üniversite öğrencilerinin yaşadığı yurt ve barınma sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

 

TBMM’ye “Meclis Araştırma Önergesi” veren HDP’li Murat Sarısaç, yükseköğretimde öğrenci sayılarında büyük bir artış olmasına rağmen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesinde bulunan yurt kapasitelerinin aynı oranda artmadığını ifade etti.

 

Öğrencilerin yurt bulmakta ciddi sorunlar yaşadığını belirten Sarısaç, “Özellikle ev kiralarındaki astronomik artış, özel yurtların pahalılığı devlet yurtlarını daha da önemli kılmaktadır. Bu nedenle yükseköğretimde parasız ve kamusal barınma hakkının güvence altına alınması için neler yapılması gerektiği ve üniversite öğrencilerinin yaşadıkları yurt ve barınma sorununun tüm boyutlarıyla araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.” Dedi.

 

ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU

 

Sarısaç Meclis Araştırma Önergesi’nin gerekçesini şöyle açıkladı: “İnsan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olarak barınma hakkı, birçok hukuki metinde yer alan sosyal bir haktır. Bu amaçla Anayasa ve yasalarda, hak ve hürriyetler çerçevesinde barınma hakkıyla ilgili yükümlülüklere de yer verilmiştir. Çünkü barınma hakkı, sağlık ve eğitim hakkının da ayrılmaz ve tamamlayıcı bir parçası olmuştur. Bu nedenle devlet erkinin, bu haktan kamusal ve parasız olarak, hiçbir ayrımcılığa yer verilmeyecek şekilde tüm öğrencilerin yararlanmasını sağlaması gerekmektedir. Buna karşın başta yükseköğretim olmak üzere eğitimin her aşamasında en temel ve güncel sorunların başında öğrencilerin barınma sorunları gelmektedir.”

 

“KYK YURTLARININ SAYILARI YETERSİZ”

 

Sarısaç, “Bugün üniversite yerleşme sonuçlarının açıklanması ve yüz yüze eğitim kararının alınmasıyla birlikte yurt ve barınma ihtiyacı öncelikli konu olmuştur. Özellikle ev kiralarındaki astronomik artış, öğrencilerin kiralık ev bulmasını da zorlaştırmaktadır. Buna özel yurtların pahalılığı da eklendiğinde Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesinde bulunan yurtlarda kalmak, öğrenciler için birincil amaç olmaktadır. Ancak istatistiksel verilere bakıldığında KYK yurtlarının artan öğrenci sayısına göre yetersiz olduğu görülmektedir. Çünkü 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında üniversite öğrenci sayısı 1.918.483 iken bugün 8 milyon 76 bine ulaşmıştır.” Diye kaydetti.

 

SARISAÇ: 10 ÖĞRENCİYE BİR BARINMA İMKANI

 

700 bin yurt sayısının öğrenci sayısı ile kıyaslandığında yetersiz olduğunu belirten Sarısaç şöyle devam etti: “Buna karşın Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurt kapasitelerinin 700 bin olduğunu açıklamıştır. Fakat belirtilen yurt kapasitesi, üniversite öğrencisi sayısıyla kıyaslandığında öğrencilerin yurt ve barınma sorununun olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla üniversiteli öğrencilerin sayısı hızla artarken yurt olanakları istenilen düzeye ulaşmadığı için birçok öğrenci devlet yurtlarından yararlanamamaktadır. Çünkü öğrenci sayısı dörde katlanırken devlet yurtlarındaki kapasite aynı oranda artmamıştır. Öyle ki devlet yurtları neredeyse her on üniversite öğrencisinden yalnızca birine barınma imkânı sağlayabilmektedir.”

 

ÖĞRENCİLERİN FARKLI ARAYIŞLARI

 

Yurt sorunu nedeniyle öğrencilerin; vakıf, dernek, cemaat ve tarikat yurtlarına gitmek zorunda kaldığına değinene Sarısaç, “Oysa sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet yurtlarının yegâne seçenek olarak öğrencilerin barınabildiği bir yer olması gerekmektedir. Dolayısıyla eğitim ve yurtlar konusuna ideolojik ve mezhepsel saiklerle yaklaşmadan, öğrenciler farklı yurtlara yönlendirilmeden yaklaşılması gerekmektedir. Çünkü yurt ve barınma sorununun devlet yurtlarıyla çözülmesi yerine farklı yerlere havale etmek, alternatif bir çözüm olarak kabul edilemez.” Şeklinde belirtti.

 

“İYİLEŞTİRİLME YAPILMASI GEREKMEKTEDİR”

 

Sarısaç son olarak şunları kaydetti: “13 Eylül 2021 tarihine kadar KYK yurt başvuruları sürerken milyonlarca üniversite öğrencisinin farklı vakıf, dernek, cemaat ve tarikat yurtlarına ya da evlerine yönlendirilmeden devlet yurtlarından yararlanmasının koşulları yaratılmalıdır. Yurtlardaki mevcut kapasitenin artırılmasının yanında yurtlarda; internet, hijyen, sıcak su vb. fiziki koşulların da iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla yükseköğretimde öğrencilerinin yaşadıkları yurt ve barınma sorunlarının tüm boyutlarıyla araştırılması, parasız ve kamusal barınma hakkının güvence altına alınması amacıyla Meclis araştırması açılması yerinde olacaktır.”

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı