Kritik rapor yayımlandı: Türkiye hızla iyileşiyor!
Haber
11 Kasım 2022 - Cuma 10:44
 
Kritik rapor yayımlandı: Türkiye hızla iyileşiyor!
OECD tarafından oluşturulan ve şeffaflık, vergi bilgilerinin ülkeler arası değişimi konusunda çalışan Küresel Forum, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülke için değerlendirme raporlarını açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Kritik rapor yayımlandı: Türkiye hızla iyileşiyor!

Türkiye önceki rapora göre durumunu iyileştirdi. OECD ülke raporlarının yayınlanması nedeniyle yaptığı açıklamada, 111 milyon hesap hakkında otomatik bilgi alış-verişi sağlandığı belirtildi.

 

Finansal hesapların otomatik değişimi yönünde de ülke değerlendirmeleri yapıldığı belirtilen açıklamada, süreç içindeki ülkelerin üçte ikisinin durumlarında iyileşme görüldüğü belirtildi.

 

TRÜKİYE, BÜYÜK ÖLÇÜDE UYUMLU

 

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Küresel Forum vergi şeffaflığı ortamını şekillendirmeye devam ediyor. Vergi idareleri için finansal hesap bilgilerine erişimin genişletilmesi, herkesin adil vergi payını ödemesini sağlamaya yardımcı olarak, dünya çapındaki ülkeler ve özellikle gelişmekte olan ülkeler için gelir seferberliğini artırıyor" dedi. OECD verilerine göre 2022 de küresel olarak 11 trilyon Euroluk 111 milyon finansal hesaba otomatik bilgi alışverişi kapsamında erişim imkanı sağlandı.

 

2009’dan bu yana paylaşılan veriler sayesinde 114 milyar TL’lik vergi alımı gerçekleştirildi. Türkiye gözden geçirme raporunda, 2013 raporunda “kısmi uyumlu” seviyesinin üstüne çıkarak “büyük ölçüde uyumlu” seviyesine geldi.

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı