İstanbul Taksim'de patlama! 6 ölü 81 yaralı
Haber
14 Kasım 2022 - Pazartesi 09:15
 
İstanbul Taksim'de patlama! 6 ölü 81 yaralı
İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlama sonrası, bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Yaşanan olayda 6 kişinin öldüğünü, 81 kişinin de yaralandığını bildirdi.
TÜRKİYE Haberi
İstanbul Taksim'de patlama! 6 ölü 81 yaralı

İstanbul'un Beyoğlu ilçesi, patlama ile sarsıldı.

 

Taksim İstiklal Caddesi'nde saat 16.20 sıralarında patlama meydana geldi. Olay sonrası bölgeye çok sayıda; polis, ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sağlık ekiplerince ilk müdahaleleri yapılan yaralılar, hastaneye kaldırıldı. Polis, ikinci patlama olacağı şüphesiyle alanı boşaltırken emniyet güçleri, bölgede güvenlik çemberi oluşturdu.

 

Banka bırakılan çanta patladı

 

Vatandaşlar bölgeye yaklaştırılmazken bir şüphelinin, banka çanta bıraktığı ve ardından da çantanın patladığı, kaydedilen görüntülerde yer aldı. Ayrıca, güvenlik amacıyla Taksim civarındaki binalardan dışarı çıkışlara izin verilmedi.

 

 

Erdoğan: 6 ölü, 53 yaralı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan; patlama ile ilgili yaptığı açıklamada, 6 kişinin vefat ettiğini, 53 kişinin yaralandığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul Vali'mizden intikal eden rakam 4'ü olay yeri, 2'si ise hastanelerde olmak üzere 6 vefat söz konusu. Yaralı sayımız ise, 53. Bunun dışında çizikti vs. gibi farklı rakamlar gelebilir. Bu rakam valimizden bizzat aldığım rakamdır. Bunlar üzerinde de hastanelerde gerekli müdahaleler yapılmıştır. Yapılıyor. Kısa zamanda bu vatandaşlarımız da taburcu edilecektir." diye konuştu.

 

 

Yaralı sayısı 81' yükseldi

 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, patlamaya ilişkin yaptığı açıklamasında, "4'ü olay yerinde olmak üzere 6 kişiyi kaybetmiş bulunuyoruz. 2'si ağır olmak üzere 81 yaralımız var." dedi.

 

 

"Burada bir terör kokusu var"

 

Patlamadaki ilk tespitlerin terör saldırısı olduğu yönünde olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kesin olarak bu terördür dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, valimin bize aktardığı ilk bilgi burada bir terör kokusu var. Patlamada bir kadının rol oynadığı görülüyor." ifadelerini kullandı.

 

 

Soruşturma başlatıldı

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı meydana gelen patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, olayla ilgili 8 savcı ve 2 başsavcı vekilinin görevlendirildiğini bildirdi.

 

 

Sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımlara soruşturma

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, patlamaya ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz haberlere yönelik paylaşımlara, soruşturma başlattı.

 

Yayın yasağı getirildi

 

Öte yandan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), İstanbul'daki patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), patlama sonrası ortaya çıkan aykırı görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu.

 

 

Soylu, Bozdağ ve Oktay Taksim'de

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, patlamanın meydana geldiği olay yerine geldi.

 

Kaynak: () - ENSONHABER Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı