İran'da sular durulmuyor! 15 bin kişinin idamı gündemde
Haber
10 Kasım 2022 - Perşembe 14:40
 
İran'da sular durulmuyor! 15 bin kişinin idamı gündemde
İran‘da Jina Mahsa Emini’ni katledilmesi ardından sular durulmuyor. Gözaltına alınan protestocuların sayısı 15 bine ulaşırken İran Parlamentosu ölüm cezası için kolları sıvadı.
DÜNYA Haberi
İran'da sular durulmuyor! 15 bin kişinin idamı gündemde

İran’da 22 yaşındaki Jina Mahsa Emini’nin “ahlak polisi” tarafından gördüğü şiddet nedeniyle katledilmesi ardından İran’da tansiyon düşmüyor.

 

Uluslararası haber ajansları, ülkedeki gösteriler tırmanırken, İran Parlamentosu‘nun ise ezici bir çoğunlukla protestocular için ölüm cezası lehinde oy kullandığını yazdı. İran’da 16 Eylül’den bu yana eşi görülmemiş düzeyde protestolar ve halk ayaklanmaları yaşanıyor. Kadın protestocular özellikle Ayetullah Ali Hamaney liderliğindeki İran rejiminin koyduğu kurallara aykırı olarak başörtülerini yakıyor ve saçlarını kesiyor.

 

Sert cezalar hazırlanıyor

 

İranlı milletvekilleri, son günlerde tutuklanan protestoculara katı cezalar verilmesi çağrısında bulundu. CNN, İran Parlamento’sunun 227 üyesi tarafından imzalanan bir mektupta protestoculara “mümkün olan en kısa sürede iyi bir ders olacak” şekilinde sert bir ceza verilmesini istediğini bildirdi. İran hükümet sözcüsü Mesud Setayeshi, “Artık halk yetkililerden, rahatsızlığa neden olan protestoculara sağlam, caydırıcı ve yasal bir şekilde ilgilenmelerini talep ediyor” dedi.

 

Ölüm cezası için oy kullandılar

 

Newsweek’in haberine göre İran Parlamentosu “önemli bir ders” olarak gözaltındaki tüm protestoculara ölüm cezası verilmesini oyladı. 290 toplam üyeden 227’si ceza lehine oy kullandı.

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı