HDP'li Murat Sarısaç helikopter olayını sordu
Haber
01 Ekim 2021 - Cuma 15:01
 
HDP'li Murat Sarısaç helikopter olayını sordu
HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç Van'da yaşanan "helikopter" olayını, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu.
SİYASET Haberi
HDP'li Murat Sarısaç helikopter olayını sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, 11 Eylül 2020 tarihinde Van’ın Çatak ilçesinde yaşanan olayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay soru önergesi veren Van Milletvekili, 5 soru yönelterek, “Van ilinin Çatak ilçesinde 11 Eylül 2020 tarihinde iki yurttaşın gözaltına alınması sırasında işkence edilerek helikopterden atıldığı olaya ilişkin hangi bilgiler bulunmaktadır?” Dedi.

 

HDP’li Sarısaç soru önergesinde şu ifadeler yer verdi:

 

“Siyasi iktidarın ‘işkenceye sıfır tolerans’ beyanlarına rağmen işkence, kötü muamele ve hak ihlalleri sıklıkla gündeme gelmektedir. Aynı şekilde faillerin korunduğu ve söz konusu vakaların açıklığa kavuşturulmadığı iddiası da kamuoyuna yansımaktadır. Van ilinin Çatak ilçesinde 11 Eylül 2020 tarihinde iki yurttaşın askerler tarafından gözaltına alınması sırasında işkence edilerek helikopterden atıldığı olay da halen açıklığa kavuşturulmamıştır. Söz konusu olayda; Servet Turgut (55) ve Osman Şiban’ın (50) askerler tarafından helikopterden atılmasının yanında köylüler de ‘sizi tararız’ tehdidine maruz kaldıkları iddia edilmiştir.

 

İşkence sonucunda Şiban hafıza kaybı yaşarken Turgut 30 Eylül 2020 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Buna rağmen etkin bir soruşturmanın yürütülmediği ve soruşturmanın davaya dönüştürülmediği avukatlarca ifade edilmektedir. Aynı şekilde dosyada gizlilik kararının sürmesinden dolayı içeriğin halen bilinmediği ve süreç uzadıkça delillerin karartılabileceği belirtilmektedir. Bu nedenle Anayasa ve imza atılan uluslararası sözleşmeler gereğince sürecin şeffaf ve etkili bir şekilde yürütülmesine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde bir işkence vakasının daha faili meçhul olarak kalması ihtimaliyle karşı karşıyayız.

 

Sarısaç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları iletti:

 

1 - Van ilinin Çatak ilçesinde 11 Eylül 2020 tarihinde iki yurttaşın gözaltına alınması sırasında işkence edilerek helikopterden atıldığı olaya ilişkin hangi bilgiler bulunmaktadır?

2 - Van ilinin Çatak ilçesinde Osman Şiban’ın ağır yaralandığı ve Servet Turgut’un yaşamını yitirdiği olaya ilişkin herhangi bir soruşturma veya kovuşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?

3 – Van’ın Çatak ilçesinde işkenceye karışan askeri personel tespit edilmiş midir? Söz konusu kişilerin ifadesi alınmış mıdır? Olayla ilgili gözaltına alınan askeri personel var  mıdır?

4 – Bir yurttaşın ağır yaralandığı ve birinin öldüğü olayla ilgili hakkında soruşturma başlatılan ve açığa alınan askeri personel var mıdır?

5 – Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen soruşturmanın davaya dönüşmemenin sebebi nedir? Dosyaya ilişkin gizlilik kararı neden kaldırılmamaktadır?

Kaynak: (GVAN) - Güncel Van Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı