Gelecek Partisi 'Kürt Meselesi' için ilk adımı Van'da atacak
Haber
13 Ekim 2021 - Çarşamba 17:41
 
Gelecek Partisi 'Kürt Meselesi' için ilk adımı Van'da atacak
Gelecek Partisi “Kürt Meselesi”n çözümü için ilk adımları Van’da atacak. 3 gün boyunca Van’da olacak Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun programı öncesi parti yetkilileri basınla bir araya geldi.
SİYASET Haberi
Gelecek Partisi 'Kürt Meselesi' için ilk adımı Van'da atacak

Gelecek Partisi “Kürt Meselesi”n çözümü için ilk adımları Van’da atacak. 3 gün boyunca Van’da olacak Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun programı öncesi parti yetkilileri basınla bir araya geldi. İşte Davutoğlu’nun Van programı ve Kürt Meselesi için atılacak adımlar.

 

Türkiye’nin önemli sorunlarından bir tanesi olan “Kürt Meselesi” 2013 yılında atılan önemli adımlar, kat edilen mesafe ile önemli bir noktaya geldi. Ancak sonrasında meselenin konuşulduğu ortamın bozulması ve ülke genelinde yaşananlar sorunun yeniden alevlenmesine neden oldu. Çatışma ortamının 2 yıl boyunca yaşanmadığı Türkiye’de gelen huzur ortamı yeniden çatışmalara, şehir merkezlerinde olayların çıkmasına neden oldu.

 

 

Birçok muhalif partinin konuştuğu ve çözeceğiz dediği sorun için en büyük adım Gelecek Partisi’nden geldi. 15-16-17 Ekim tarihlerinde Van’da olacak olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun programlarında Kürt Meselesi için ilk adım atılacak. Davutoğlu’nun Van ziyareti öncesi kamera karşısına geçen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Bilici, Kurucular Kurulu Üyesi Fevzi Donat ve Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık, Davutoğlu’nun programı ve Kürt Meselesi için atılacak olan adımları açıkladı.

 

DAVUTOĞLU’NUN VAN ZİYARETİ

 

Toplantıda ilk olarak konuşan Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık, Genel Başkan Davutoğlu’nun programı hakkında bilgiler verdi. Karabıyık,

 

 

“Genel Başkanımızın Van’a yapacağı program çerçevesindeki programın içeriğini sizlerle paylaşacağız. Ayın 15,16 ve 17 Ekim tarihlerinde Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Van ziyareti programı çerçevesinde sizlerle bugün hem bilgilendirme yapacak hem de soracağınız sorulara cevap verme çalışacağız.” Dedi.

 

DONAT: VAN’I ÇOK ÖNEMSİYORUZ

 

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Fevzi Donat ise şöyle konuştu: “Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu Van’a önem veriyor. Van için önemli 3 gün olacak. Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu’nun bir programı olacak. Burada il, ilçe, STK Başkanları, kanaat önderleri, yerel basınla, halkla, esnafla buluşacak. Genel Başkanımız Van’ı çok önemsiyor. Gerçekten Van, Gelecek Partisi ailesi adına çok kıymetli ve çok önemli. Tüm Türkiye’de yapmış olduğu hızlı bir teşkilatlanmayla, çalışmalarıyla ve Türkiye’de yarattığı farkındalıkla Abdülhekim Karabıyık Başkanımızın ve ekibinin başarısı çok takdir ediliyor ve Genel Başkanımız tarafından da yakinen takip ediliyor.

 

 

VAN PROGRAMI 3 GÜN

 

Genel Başkanlarının ilk defa bir ilde 3 gün geçireceğine değinen Donat, “Genel başkanımız ilk defa bir il de 3 gün geçirecek. Bu üç günün sonunda da Türkiye’de bir Gelecek Partisi olarak Türkiye’deki tüm problemlere çözümleriyle ortaya çalışmalar koyan bir partiyiz. Bununla ilgili olarak da memleketimizin en önemli konularından biri olan Kürt Meselesi ile ilgili bir çalışma başlatıyoruz. Bunun da ilk merkezi Van olacak. Daha sonra Türkiye genelinde Güneydoğu’da, Akdeniz Bölgesi ve Marmara’da birçok toplantı yapılacak. Toplantı yapılacak ve bu konuyla ilgili partimizin önümüz de ki dönemde inşallah iktidara geldiğimiz de çözüm adına kanat önderleriyle bu konuda emek vermiş akil insanlarla beraber gerekli değerlendirmeleri yapıp daha sonra parti adına gerekli açıklamayı yapacağız.” Şeklinde konuştu.

 

BİLİCİ: KÜRT MESELESİ VAR

 

Ortada bir Kürt meselesi olduğunu ve bunun için çözüm üreteceklerini İfade eden Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Bilici şunları söyledi: “Türkiye’nin toplumsal olarak ülke genelinde hangi halkların sorunu varsa biz o sorunların üzerine gidip çalışma yapıp bir dizi toplantılar gerçekleştirdikten sonra çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmak üzere böylesi bir çalışma yaptık. Kürt Meselesi ile ilgili yıllardır birçok çalıştay, toplantı yapılmış durumda. Ama yine son günlerde iktidarın küçük ortağı Sayın Bahçeli tarafından dile getirilen daha sonra Sn. Cumhurbaşkanının onayladığı yine Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici’nin de Kürt sorunu yoktur söylemlerine karşın biz parti olarak zaten partiyi kurarken partinin programına Kürt meselesini koymuştuk. Bugün iktidar ve ortakları Kürt sorunu sona ermiştir diyor ancak biz Kürt sorunu vardır diyoruz.

 

 

Örnek olarak; kayyum atamalarıyla ilgili Doğu ve Güneydoğu’da bir siyasi partinin yani HDP’nin ve seçmenlerinim oyuyla seçilmiş 65 belediyenin 59’a şu ana kadar kayyum atanmış durumda. Sadece 6 belediye başkanı görevine devam etmektedir. Doğu ve Güneydoğu’da yani Kürtlerin ağırlıklı olarak yaşadığı bölgelerde böylesi bir durum ile karşı karşıya. Kürt meselesi artık geldiğimiz aşamada sadece Türkiye’deki Kürtlerle sınırlı bir durum olamamakla birlikte özellikle Suriye ve Kuzey Irak’taki gelişmeleri de yakından takip etmemiz gerekli ve buradaki vatandaşlarla da bağlarımızı güçlendirmemiz gerekiyor.”

Kaynak: (GVAN) - Güncel Van Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı