Çin'den Londra'ya giden yol Van/Kapıköy'den geçiyor
Haber
30 Mart 2021 - Salı 21:51
 
Çin'den Londra'ya giden yol Van/Kapıköy'den geçiyor
Türkiye'den başlayarak Çin'e kadar ulaşan Orta Koridor'un önemi, Süveyş Kanalı'nda Ever Given'in karaya oturmasıyla yaşanan krizde bir kez daha ortaya çıktı. Çin'den Londra'ya giden yolun Van'da geçmesi dikkatlerden kaçmadı.
DÜNYA Haberi
Çin'den Londra'ya giden yol Van/Kapıköy'den geçiyor

Türkiye'nin ulaşım alanında yaptığı büyük yatırımlar, hayata geçirdiği mega projeler, stratejik konumunun da etkisiyle dünya ticaret ağındaki önemini her geçen gün artırıyor.

 

Türkiye'nin Avrupa ve Asya'yı karadan bağladığı 'Orta Koridor'un değeri ise geçtiğimiz günlerde Ever Given gemisinin karaya oturmasıyla tıkanan Süveyş Kanalı krizinde bir kez daha gözler önüne serildi.

 

YOL VAN'DAN GEÇİYOR

 

Haritada dikkat çeken detaylardan bir tanesinin de Çin'den Londra'ya giden yolun Van'da geçmesi oldu. Avrupa'yı Orta Doğu'ya bağlama özelliğine sahip olan Van'da bulunan Kapıköy Sınır Kapısı'ndan geçen yol Çin'i Londraya bağlayan önemli bir merkez.

 

İstanbul-Kars üzerinden geçen yolun yanı sıra İstanbul-Van güzergahı da göze çarpıyor. Van'ın özellikle hava, kara ve demiryolu bağlantılarının olması da bu yolu daha cazip bir hale getiriyor. Van/Kapıköy bu denli önemli olmasına rağmen, Kapıköy Sınır Kapısı'nın kapalı olması ise hem Türkiye hem de Van için çok büyük bir dezavantaj oluşturuyor.

 

 

ORTA KORİDOR'UN ÖNEMİ

 

Uluslararası Ticaret Yolları ve Uluslararası Ekonomi Güvenliği Uzmanı Sefa Çatal, Türkiye'den başlayarak Kafkaslar'a, oradan da Hazar Denizi'ni aşarak Türkmenistan ve Kazakistan'ı takiben Orta Asya ve Çin'e ulaşan Orta Koridor'un önemine ve Türkiye'nin bu güzergahtaki rolüne ilişkin değerlendirmede bulundu. Çin'in Orta Koridor üzerinden Avrasya'dan geçerek tarihi İpek Yolu'nun ana arterleri olan Asya, Kafkaslar ve Orta Doğu yoluyla ekonomik iş birliğini teşvik etmeyi hedeflediğini belirten Çatal, aynı zamanda ülkenin küresel politik ve ekonomik etkisini bu yolla güçlendirmeyi amaçladığını söyledi.

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı